Zákaz klecových chovů dopadne na mnoho chovatelů

Zákaz klecových chovů dopadne na mnoho chovatelů

Od roku 2027 vejde v platnost zákaz klecových chovů, na který se pomalu, ale jistě chovatelé připravují. Zvířata díky zákazu získají větší prostor pro život a pohyb. Kvůli novým předpisům nebude schopná některá část chovatelů vzniklé podmínky naplnit, a tak bude muset činnost ukončit.

60 % chovů není na změnu připraveno

V Česku již aktuálně nalezneme až 40 % slepičích chovů, které probíhají v alternativní, voliérové formě. Zbylých 60 % je nutné přestavět a vytvořit tak rozsáhlejší prostor pro život nosnic a jejich volný pohyb. Někteří chovatelé ovšem stávkují – nemají totiž buď prostor pro změnu výběhů nebo finance. Rozhodli se tak od roku 2027 svůj chov ukončit. Jak výrazně tyto změny ovlivní český trh se slepicemi?

Přečtěte si také: KAM SE LETOS VYDÁTE NA VÝLET V PLZNI? PORADÍME VÁM!

Zákaz způsobí zánik malých farem

Zatímco velké farmy a chovy mají dostatek prostředků pro nově vzniklá pravidla, malí chovatelé nejspíš zaniknou. Poslanci, kteří hlasovali proti schválení zákona, právě na tento problém poukazovali. Právě kvůli zániku některých chovatelů pak obchody tíhnout k nákupům levnějších vajec a masa z jiných zemí, ve kterých zákaz klecového chovu neplatí.

Česko je aktuálně soběstačné v produkci vajec z 85 %, uvidí se tedy, jaká změna v tomto počtu přijde po uplatnění zákazu. Odborníci odhadují úbytek kolem 10 %.

Přečtěte si také: Pocitová mapa Ostravy. Ukažte nám, jak se cítíte.