Virtuální výstava vás přenese zpět do Sudet

Virtuální výstava vás přenese zpět do Sudet

Odborníci ze Západočeské univerzity v Plzni vytvořili jedinečnou virtuální výstavu, která seznámí návštěvníky s historickými hřbitovy Sudet. Kde přesně se výstava nachází a co všechno se díky ní dozvíte?

Historické hřbitovy Sudet jsou unikátní místem, které nese stopy historie, ale také jsou výtvarným dílem dokazujícím řemeslné kvality. Mimo jiné v sobě skrývají osudy místních obyvatel a kruté události, které se v Sudetech odehrály.

Paměť hřbitovů

Dle slov Lady Wagnerové z Fakulty filozofické ZUP ukazují hřbitovy zvyky, tvořivost a dokonce i soudobou módu. Právě na to, že i hrobky jsou nositelkami naší kulturní tradice, upozorňuje projekt Paměť hřbitovů. Jedním z cílů tohoto projektu je vytvoření metodiky pro průzkum těchto památek. V současnosti jsou totiž historické hřbitovy v ohrožení. Přímo na stránkách Paměť hřbitovů najdete mapu a fotky některých významných míst, která jsou ohrožená.

Přečtěte si také: Zchátralá budova u řeky Úslavy bude konečně zbořena

Hrobky tvoří samozřejmě také odkaz k řemeslným kvalitám místních obyvatel a jsou samostatnými výtvarnými díly. Nyní se s nimi můžete lehce seznámit i s doprovodným virtuálním komentářem.

Výstava má přesah i do současnosti

Výstava má celkem tři tematické okruhy, a to Místa, Lidé a Hroby a náhrobky, a každý z těchto okruhů přibližuje návštěvníky s různými aspekty týkající se hřbitovů. Výstava ukazuje také typické znaky, architektonické prvky a různé detaily, které známe i my ze současnosti. Víte například, jak vzniklo přidávání podobizen a fotek na hroby? A co jsou takzvané čestné hroby?

Přečtěte si také: Vyměňte korporát za vlastní podnikání.