slevy

V Plzni zavádí nové slevy na jízdném, ušetří studenti i senioři

Zatímco všude ceny jen rostou a rostou, Plzeň se alespoň v městské hromadné dopravě snaží, aby cestující ušetřili. Od 1. dubna vzniknou nové slevy pro určité skupiny cestujících. Radní města rozhodli o zavedení nových slev na jednorázové jízdné a zároveň posunuli hranici pro bezplatnou dopravu u seniorů ze 70 na 65 let.

Od dubna tedy budou cestující ve věku od 15 do 18 let a studenti od 18 do  26 let platit pouze pouze polovinu. Za přestupní 30minutovou jízdenku tedy zaplatí pouhých deset korun. Podmínkou k této slevě bude pouze držení Plzeňské karty.

Senioři budou jezdit zadarmo

Senioři ve věku od 65 let se o placení nemusí starat vůbec a ani Plzeňskou kartu nepotřebují. Jízda v MHD pro ně bude kompletně zadarmo. Vedení města se tímto krokem snaží ulehčit starším lidem, protože všude jinde rostou ceny neúnosně vysoko.

Přečtěte si také: Školní obědy jsou mnohdy až o 20 % dražší.

Náklady se zvýší až o 22 milionů korun

Opozice víceméně se slevami souhlasí, ale upozorňuje na to, že právě snížení věkové hranice pro bezplatnou jízdu může vytvořit díru v nákladech na dopravní podnik. Tento krok prý bude stát kraj asi 22 milionů korun, to může být do budoucna neudržitelné.

Vedení se ale ohrazuje ale také tím, že chce pro kraj sjednotit podmínky i výši slev v celé integrované dopravě. Druhým důvodem nových slev je také ekonomická pomoc lidem v nouzi. Otázkou je, jak vysoko se náhrady, které bude muset kraji dopravnímu podniku vyplácet, vyšplhají.