bandera party

Bandera Party změnila svůj název, ale veřejnost stále není spokojená

Diskotéka pořádaná mladými Ukrajinci pod názvem Bandera Party vyvolala v Plzni pořádný poprask. Veřejnost odsoudila organizátory za to, že odkazují k vůdci ukrajinských nacionalistů v druhé světové válce. I když akce změnila název, stále se kolem ní drží negativní opar.

Diskotéka jako charitativní akce

Akcemi, které proběhly už v minulosti, například v listopadu a v lednu, se zabývala dokonce policie. Podle facebookové stránky mělo jít o charitativní akci, jejíž výtěžek jde na potřeby pro ukrajinskou armádu.

„Z diskotéky, která se konala 14. ledna, bylo pro potřebu armády zakoupeno termoprádlo, spacáky, taktické rukavice, karimatky. Darovali jsme také prostředky osobní hygieny a léky na první pomoc. Všechny tyto věci byly poslány směrem na Doněck a převedeny do armády různých podskupin,“ uvádějí organizátoři diskotéky.

Vůdce, k němuž název večírku odkazuje, je ovšem velmi kontroverzní postavou dějin, protože je některými považován za hrdinu a některými za válečného zločince.

Přečtěte si také: Nová aplikace přibližuje téma Plzeň a holokaust.

Kdo byl Bandera?

Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů jednostranně vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Byl ale zatčen gestapem a uvězněn. Jeho přívrženci mezitím na některých místech spolupracovali s Němci, jinde proti nim bojovali. Poté brutálně vyháněli Poláky z dnešní západní Ukrajiny a podle polských odhadů zabili přes 100 tisíc lidí. Na svědomí měli také vyvražďování Židů a volyňských Čechů.

Na party reaguje policie i primátor

Diskotéka vyvolala v místních velké emoce a začala se jí dokonce zabývat i policie, která aktuálně zjišťuje a vyhodnocuje všechny informace. Na ukrajinskou party reagoval také primátor města Roman Zarzycký, který uvedl, že tohle v Plzni opravdu nechce. Bandera byl podle něj jednoznačně válečný zločinec, a proto jsou podobné akce nepřijatelné.