školní obědy

Školní obědy až o 20 % dražší

Nárůst cen surovin i energií vedl v mnohých jídelnách ke zvýšení ceny za školní obědy. Od února si měli rodiče připlatit až o 20 %. Jak to aktuálně vypadá s cenami za školní obědy? A jak jsou na tom jídelny s kvalitou surovin?

Některé nezdražily vůbec

Školy a jejich jídelny o cenách obědů rozhodují samy. A ačkoliv se dostatečně dopředu strašilo s velkým zdražením, některé školy své ceny nezvýšily vůbec, nebo jen o několik procent.

V Plzeňském kraji přistoupily jídelny k nárůstu cen do deseti procent už loni v září. Chtějí je udržet do konce školního roku. Podle novelizované vyhlášky ministerstva školství mohly školní jídelny od února zdražit cenu hlavního jídla, limit se totiž zvýšil o 20 procent.

Přečtěte si také: Ptačí chřipka na Tachovsku

Únorové zdražování

Ceny za dopolední a odpolední svačiny, které obvykle zahrnují ovoce, zeleninu nebo mléčné produkty, mohou od února stravovací zařízení zdražit více. Důvodem je podle MŠMT to, že tyto potraviny patří k sortimentu, který v poslední době zdražil nejvýrazněji.

Jak se ceny posunuly?

Zatímco předchozí limity stanovovaly strop na oběd pro strávníka staršího 15 let na 45 korun, od 1. února to je 54 korun. Maximální cena obědu pro žáky ve věku od sedmi do deseti let je proti předúnorovým 39 korunám o osm korun vyšší.

Ač se zdají tyto posuny malé, pro některé rodiny mohou mít velký dopad. Každá chybějící koruna v rozpočtu je u některých rodin výrazně znát, a to především v této době, kdy jde vše rekordně nahoru.