masopust

Chodský masopust patří stále mezi ty nejvyhlášenější!

Masopust se slavil jako každý rok po celé republice, někde více, někde méně. Chodské masopustní oslavy ovšem ani tentokrát nezklamaly. Můžeme sebevědomě prohlásit, že stále patří mezi nejvyhlášenější v republice.

Hostina a ostatky

Masopust je třídenní svátek, jenž vrcholí takzvaným Tučným čtvrtkem. Měl představovat období hodování a veselí mezi dvěma postními obdobími – tedy mezi Vánocemi a Velikonocemi. Právě v tomto období tradičně probíhaly zabijačky, ale i svatby. V poslední tři dny, tedy neděle, pondělí a úterý se konají různé rituály, jako je například průvod masek. Těmto třem dnům se říká „ostatky“.

Přečtěte si také: Rezervace, ve které žijí divocí koně, roste.

Medvěd se každý rok sejde s ostatními maskami

Právě na Chodsku má obřadní průvod masek s muzikou dlouhou tradici. Jedná se o oslavu, do které jsou vypravené předem určené skupiny lidí v určitých kostýmech. Mezi tradiční masky patří medvěd, kůň, bába s nůší, žid a turek.

Letos trvaly tradiční oslavy v Postřekově celých pět dní. Během nich se konal kytičkový průvod, maškarní i babský bál. Masopust zde má dlouhou tradici, která byla přerušena pouze v roce 2021 kvůli covidu.

Největší je sice zmiňovaný masopust v Postřekově, oblíbené jsou ale slavnosti i v Klenčí. V Klenčí započal masopustní průvod v sobotu 18. února a byl spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně.

Jiný region, jiný masopust

V každém regionu mají masopustní oslavy svá specifická pravidla. Na Chodsku například v čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně. To má být symbolem konce muziky v následujícím postním období. Poté přichází ženich s nevěstou, komický pár, kdy nevěstu většinou představuje vysoký muž a ženicha malá žena.