ptačí chřipka

Ptačí chřipka na Tachovsku

Ptačí chřipka, která zasáhla především drůbežárnu na Tachovsku, byl v posledních dnech podchycena a zlikvidována. Doplatilo na ni 750 tisíc slepic, které tvořily celkem 15 % všech slepic v Česku. Jednalo se tak o největší ohnisko ptačí chřipky u nás.

Dne 4. ledna 2023 se na stránkách města Tachov objevila výzva: „Všichni drobní chovatelé drůbeže v Tachově, Oldřichově, Vítkově, Malém a Velkém Rapotíně mají povinnost do 10. ledna 2023 doručit sčítací list svého chovu.“ Na Tachovsku bylo totiž zaznamenáno největší ohnisko této chřipky.

Ptačí chřipka zlikvidovala 15 % nosnic v Česku

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou se virus ptačí chřipky rozšířil do nevídaných rozměrů. Zlikvidovat se muselo asi 750 tisíc nosnic! Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé představuje toto číslo 15 procent všech slepic v Česku! Kromě samotných zvířat je nutné odstranit také vejce, která mohou být také nakažená. Podle posledních informací se má jednat až o 7 milionů vajec.

Přečtěte si také: FALEŠNÉ KOLÁŽE BAVÍ INTERNET. DOKÁŽÍ NĚJAK OVLIVNIT VOLBY?

Podle veterinářů se jedná o největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. V halách se nacházelo celkem 742 tisíc nosnic, původně se zamýšlelo utratit pouze část z nich v oddělené hale. Testy poté bohužel prokázaly, že nakažené jsou i slepice v dalších halách, a proto budou muset být utraceny všechny.

1000 tun na odklizení

Po utracení slepic pomocí oxidu uhličitého museli hasiči a pracovníci firmy z hal slepice vynosit. Podle informací České tiskové kanceláře se jednalo až o 1000 tun mrtvých slepic. Na výnosu a vyklizení haly pracovali 12 dní.

Přečtěte si také: PLZEŇSKÝ KRAJ CHCE PODPOŘIT CESTOVÁNÍ V KARAVANU