nízké teploty v dopravě

Jižní Čechy trápí nízké teploty

Nízké teploty a sněžení způsobují silničářům i železničářům v jižních Čechách značné problémy. Nejen námraza teď zhoršuje situaci na vozovkách, ale i popadané stromy na silnících a železnicích. Kde mají s cestami a vlaky největší problémy a na co by si řidiči měli dávat pozor?

Pozor na mosty!

Nejvíce může řidiče na cestách po Čechách potrápit střídání teplot. Zatímco přes den je kolem 2-3 stupňů, v noci padají teploty pod nulu. Nad ránem mohou cesty namrzat a zejména na mostech je námraza velmi kluzká a zhoršuje vlastnosti vozovky.

Silničáři již umístili před velké mosty světelné tabule s proměnným značením s teplotou vozovky a ovzduší – pokud hrozí vznik námrazy, na tabuli se objeví ikona smyku nebo vločky s délkou úseku.

I přes to, že se silničáři snaží aktivně nebezpečné úseky solit, měli by si řidiči dávat pozor a jezdit opatrně. Situaci na mnoha místech také komplikují popadané stromy, například na Jindřichohradecku.

nízké teploty

Přečtěte si také: Zdražování ve skiareálech a konec nočního lyžování.

Zasněžené železnice

Problémy hlásí i Správa železnic. Kvůli sněžení nejezdí na jihu Čech vlaky na několika místech. Omezení se týká i velkých tratí jako jsou České Budějovice – Praha a České Budějovice – Plzeň. Důvodem jsou poruchy vysokého napětí, které způsobilo silné sněžení, ale i popadané stromy na tratích.

Výpadky na trati se týkají stejně jako u silnic především okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec.