semlerova rezidence

Semlerova rezidence se v Plzni otevřela po 10 letech rekonstrukce!

Už v září se v Plzni otevřela Semlerova rezidence, která je vrcholným dílem architekta Adolfa Loose. Bytový komplex byl dlouhých deset let v rekonstrukci, čekání ovšem stálo za to! Na co se mohou návštěvníci těšit?

Byt Oskara a Jany Semlerových zabírá asi třetinu celkové rozlohy vily. Expozice přibližuje návštěvníkům osudy domu i rodiny a ukazuje tvorbu výjimečného architekta při jeho působení v Plzni.

Semlerova rezidence jako ikonické dílo Loose

Obrovské prostory salonu Semlerovy rezidence působí velmi exoticky, nachází se zde makasarové podlahy, tedy podlahy z tmavého ebenového dřeva, dále obklady z břízy, drahé orientální koberce a uprostřed zdobí pokoj různé druhy křesel. Místnosti vévodí krb, který je centrálním prvkem u každého interiéru, který Loos tvořil.

Ikonickým je pro architekta také jeho takzvaný raumplan. Jedná se o plán budovy, který bere v úvahu i velikost a světlou výšku místností v závislosti na jejich funkci a reprezentativním významu. Jedná se o jedinečné architektonické dílo.

Semlerovi

Mezi obyvatele domu a ve své době nejvýznamnější podnikatele Plzně patřil na počátku 20. století Šimon Semler. Třípodlažní dům koupil s manželkou v roce 1922 a následně jej rekonstruovali. Až v roce 1930 začal v Plzni pobývat Adolf Loos, Semlerovi se tedy rozhodli spolupracovat s ním na dalších opravách bytu.

V roce 2012 svěřil rezidenci Plzeňský kraj do správy Západočeské galerie v Plzni a začala náročná rekonstrukce a restaurování této zchátralé památky. Tyto nákladné a složité opravy byly dokončeny na sklonku roku 2021.

Přečtěte si také: Jižní Čechy trápí nízké teploty.

Zdroj fotografie: https://semler.cz/