Novou strategii zvolili ekologové v Plzeňském kraji, zatímco doteď zde systém svozu komunálního odpadu fungoval a platil se paušálně, teď dojde ke změně.

Ekologie v Plzeňském kraji sází na finance

Novou strategii zvolili ekologové v Plzeňském kraji, zatímco doteď zde systém svozu komunálního odpadu fungoval a platil se paušálně, teď dojde ke změně. Nově budou obyvatelé platit jen za odpad, který sami vyprodukují. To znamená, že si lidé dost dobře rozmyslí, co opravdu vyhodí a jakým způsobem to vytřídí.

Kdo tedy na novém systému ušetří?

Zvyšující se částky na svoz komunálního odpadu pomalu přiměly obce v Plzeňském kraji ke změně paušálního systému na konkrétní. Zatímco doteď platili všichni za svoz stejnou částku, odteď se bude cena odvíjet podle konkrétní míry vyhozeného odpadu. Ušetří tak nejen obce, ale i lidé, kteří poctivě třídí a nevyhazují zbytečně věci.

Každý obyvatel si bude moci od ledna určit četnost svozu a objem nádob dle toho, kolik odpadu měsíčně vyprodukuje.

Přečtěte si takéFESTIVAL HRADY CZ OPĚT NA ŠVIHOVĚ

Nespravedlivý paušál

Můžete si tak snadno objednat pouze poloviční četnost svozu a ušetřit tím velké náklady. Čím více budete třídit a zbytečně neplýtvat, tím více ušetříte a to na více rovinách. Dnes průměrný občan vytřídí asi 30 % odpadů, někteří více a někteří méně. Zatímco ti, kteří opravdu poctivě třídí, doplácí na plýtvače, ti naopak platí méně, než by měli. Svoz a paušální systém tak aktuálně nejsou spravedlivé. Ti, kteří berou recyklaci poctivě, by tak mohli ušetřit stovky korun ročně.

V září město spustí k novému systému informační kampaň pro občany. Pro město bude nový systém znamenat zajištění většího počtu nádob na tříděný odpad, když počítá s větším tříděním ze strany občanů.

Přečtěte si takéMýty o investování a jak je to doopravdy