Domy v pohraničí teď už připomíná jen dřevěná instalace

Domy v pohraničí teď už připomíná jen dřevěná instalace

Jako připomínka na domy v pohraničí, které zmizely během studené války, se v lesích v osadě Železná u Bělé na Radbuzou objevily zajímavé dřevěné instalace. Jedná se o dílo studentů z ateliéru sochařství ZČU Plzeň, kteří tímto chtějí poukázat na minulost a to, co vše je také obětí válek.

Zaniklé domy v pohraničí

Domy v pohraničí se bohužel za studení války dostaly do hraničního pásma, a tak zkrátka a bez řečí musely zmizet. Dřevěné koule, ale i jiné tvary mají připomínat tu prázdnotu, která po nich zbyla. Dřevo má symbolizovat základy, dřevěné podlahy i střechy domů.

Dřevo všude, kam se člověk podívá

Kromě instalací se zde nacházejí také dřevěné stolky, židle, dveře a chodníčky. Zkrátka takové dřevěné město, které se zde před několika desítkami let opravdu nacházelo. Před válkou zde žila tisícovka obyvatel, kteří poté museli ze dne na den opustit své domovy. V městečku se dokonce nacházel také zámek a kostel svaté Barbory. Vše ale muselo ustoupit hraničnímu pásmu.

Přečtěte si také: DOBROVOLNÍCI POMÁHAJÍ OBNOVIT ZADRŽOVÁNÍ VODY NA ŠUMAVĚ

Dočasné umění

Mladí studenti se na tento fakt i pohnutou historii snaží upozornit pomocí umění, které nainstalovali přímo do lesů. Mohutné konstrukce zabírají plochu domu a mají různé tvary.

Na instalaci se stále můžete přijít podívat, dílo je ovšem dočasné. Jak říkají sami umělci, příroda jej poté sama pohltí.