Zálohování PET lahví i plechovek? Pro už jsou i obchodníci.
Zálohování PET lahví i hliníkových plechovek by mohlo být dalším krokem k tomu, jak šetřit naši planetu. Lidé by měli podle výrobců větší motivaci PET lahve vracet a nekončily by tak někde pohozené nebo nesprávně vytřízené. Pro tento krok už jsou dokonce i někteří obchodníci.
Velké obchodní řetězce souhlasí se zálohováním
Zavedení zálohování PET lahví a plechovek podporují výrobci, jako je Mattoni, Kofola či Budvar. Aktuálně se k nim přidali i velké obchodní řetězce, například Kaufland a Lidl. Podle mluvčího Lidlu je dobře nastavený zálohový systém cestou k řešení odhazování odpadků v přírodě.
Záloha by činila 3 až 5 korun
Podle analýzy, kterou zveřejnil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR), by se mělo ročně vysbírat až 2,3 miliardy kusů obalů. Autoři této studie také navrhli výši zálohy, která by měla nakupující motivovat k vracení PET lahví. Jednalo by se o 3 až 5 korun na obal. Lidé by vraceli obaly do obchodů neporušené.
Přečtěte si také: Rezervace, ve které žijí divocí koně, roste.
V Evropě se míří k plošnému zálohování
K zavedení povinného zálohování PET lahví a hliníkových plechovek směřuje i evropská legislativa. Chystaná úprava unijního Nařízení o obalech a obalovém odpadu přináší povinnost pro členské státy zavést zálohový systém na PET lahve a plechovky v případě, že nebude do roku 2026 dosaženo 90 procent zpětného sběru nápojových obalů.
Plastové lahve a plechovky na nápoje se už teď zálohují v řadě evropských zemí, kromě Slovenska například v Německu, ve Švédsku, v Chorvatsku či Nizozemsku.