letiště Líně

V Plzni proběhl protest proti rušení letiště Líně

Na náměstí T. G. Masaryka v Plzni se sešlo asi 250 odpůrců zrušení záložního armádního letiště Líně.. Český svaz letectví zde pozval všechny piloty, mechaniky a další pracovníky letišť, kteří nesouhlasí se stavbou gigafactory na místě letiště.

O stavbě gigafactory už jsme vás informovali zde. Celý projekt již od začátku doprovází mnoho nevyřešených otázek a také nesouhlas místních, kteří odmítají ztrátu svého letiště. Protesty se konaly již na začátku listopadu, kdy se protestující sešli například u německého velvyslanectví v Praze. Na letišti je přitom stále umístěno 70 letadel a celkově je aktivně využíváno leteckými školami i aeroklubem.

Letiště loni evidovalo dokonce 20 tisíc vnitrostátních i mezinárodních letů, nejedná se tedy rozhodně o nějakou nepoužívanou a zanedbanou plochu! Piloti nevidí důvod, proč by zrovna toto letiště mělo zaniknout.

Piloti v tom nejsou sami, také Plzeň rušení letiště odmítá a obce v okolí letiště se možné stavby gigafactory obávají. Sám kraj ještě přesně neví, jak moc by přítomnost továrny ovlivnila běžný život místních obyvatel.

Vláda naopak problém hrdinně ignoruje a dle pilotů ani nikdo dosud nenavázal kontakt s vedením Českého svazu letectví. Ovšem případnou investici Volkswagenu za 120 miliard korun vláda považuje za klíčovou pro rozvoj českého autoprůmyslu. Piloti nejsou vyloženě proti stavbě továrny, jde jim především o zachování letiště.